Přihlašte svou dceru - svobodné a bezdětné děvče ve věku od 15 do 30 let na Staročeské máje. Společně zažijete krásnou staročeskou tradici.

Nahlédněte na fotky z loňského roku a nechte se inspirovat.

Vyvádění děvčat

Průvod staročeských májů vede Starosvat/Kecal, jehož osoba je velmi důležitá, neboť on žádá matku a otce vyváděného děvčete o svolení k vyvedení a účasti  na májovém veselí.

Průvod zastaví u domu, kde je na brance připevněna ozdobená májka, kapela zahraje píseň a čeká se, zda bude otevřeno. Pak Starosvat vchází do domu, kde požádá o dovolení k vyvedení děvčete a za zvuku lidové písně ji z domu vyvádí ven, kde ji předá mládenci, který s ní zatančí na znějící lidovou píseň. Takto je dívka vyvedena z domu, zařadí se i s mládencem do průvodu a všichni jdou za zvuku lidových písniček v podání živé dechové kapely k dalšímu domu, kde je upevněna ozdobená májka.

Během zastavení u domu svobodného děvčete, který je označený ozdobenou májkou, vyzve mládež obyvatele domu k tanci uprostřed kruhu vytvořeného zbývajícími májovými tanečníky. Dříve se ve většině případů tančila polka.

Podle tradice měl mládenec povinnost tančit se svou taneční partnerkou sólo v kruhu před jejím domem. V jiných případech se během průvodu nemuselo dodržovat složení ani pořadí párů. „Nebývá také běžné, že mají dva z páru o májích mezi sebou hlubší citový vztah. Někde se naopak dbá na to, aby mládenec tančící s dívkou byl pouze jejím kamarádem, neboť podle pověry dívka, která o májích tančí se svým chlapcem, si ho potom nevezme.

Jako odměnu za píseň a tanec dostali tanečníci i muzikanti od paní domu bohaté občerstvení v podobě chlebíčků, buchet a alkoholu.

Přihlašte svou dceru - svobodné a bezdětné děvče ve věku od 15 do 30 let na Staročeské máje. Společně zažijete staročeskou tradici. 

Rodiče vyváděného děvčete pak přispějí libovolnou peněžitou částkou, která bude použita na náklady Staročeských májů v Obříství.

 

Kontaktujte nás

Aktuálně

Organizační schůzka

23.05.2015 09:27
Musím všechny moc pochválit, účast byla hojná a myslím, že jsme připraveni :-) Kroje již skoro všechny rozebrány.

Organizační schůzka

22.05.2015 08:19
Dne 22.5. od 18.00 hodin se U Sikorek koná organizační schůzka ohledně doladění posledních detailů na máje. Byli bychom rádi, kdyby se této schůzky zúčastnili všichni, kteří jdou aktivně do průvodu, mládenci i vyváděná děvčata. Vítáni jsou jinak i všichni ostatní. Těšíme se na Vás, Míša...

Plakát

17.05.2015 17:29

Pozvánka na info schůzku

08.04.2015 08:39

Dobrovolníci

05.04.2015 08:54
Plánovací a informativní schůzka je plánována na sobotu 11.4.2015 od 14.00 hodin v cukrárně U Sikorek. Každý, kdo se chce zapojit, je vítán. Těšíme se na Vás. Vohlídalová M., Sládková L. a všichni již přihlášení :-)

Sponzorství

01.04.2015 12:28
Podpořte naše Máje dobrovolným příspěvkem, díky kterému pomůžete obnovit tuto tradici Staročeských májů v Obříství.  Proto Vás prosíme o poskytnutí sponzorského daru, a to formou jakýchkoli věcných darů (naše maminky a babičky mohou napéct domácí koláče, buchty, preclíky, ........ ),...