Vyvádění děvčat

Průvod staročeských májů vede Starosvat/Kecal, jehož osoba je velmi důležitá, neboť on žádá matku a otce vyváděného děvčete o svolení k vyvedení a účasti  na májovém veselí.

Průvod zastaví u domu, kde je na brance připevněna ozdobená májka, kapela zahraje píseň a čeká se, zda bude otevřeno. Pak Starosvat vchází do domu, kde požádá o dovolení k vyvedení děvčete a za zvuku lidové písně ji z domu vyvádí ven, kde ji předá mládenci, který s ní zatančí na znějící lidovou píseň. Takto je dívka vyvedena z domu, zařadí se i s mládencem do průvodu a všichni jdou za zvuku lidových písniček v podání živé dechové kapely k dalšímu domu, kde je upevněna ozdobená májka.

Během zastavení u domu svobodného děvčete, který je označený ozdobenou májkou, vyzve mládež obyvatele domu k tanci uprostřed kruhu vytvořeného zbývajícími májovými tanečníky. Dříve se ve většině případů tančila polka.

Podle tradice měl mládenec povinnost tančit se svou taneční partnerkou sólo v kruhu před jejím domem. V jiných případech se během průvodu nemuselo dodržovat složení ani pořadí párů. „Nebývá také běžné, že mají dva z páru o májích mezi sebou hlubší citový vztah. Někde se naopak dbá na to, aby mládenec tančící s dívkou byl pouze jejím kamarádem, neboť podle pověry dívka, která o májích tančí se svým chlapcem, si ho potom nevezme.

Jako odměnu za píseň a tanec dostali tanečníci i muzikanti od paní domu bohaté občerstvení v podobě chlebíčků, buchet a alkoholu.

Přihlašte svou dceru - svobodné děvče ve věku od 15 do 30 let na Staročeské máje. Společně zažijete staročeskou tradici a přispějete letos k jejímu obnovení. 

Rodiče vyváděného děvčete pak přispějí libovolnou peněžitou částkou, která bude použita na náklady Staročeských májů v Obříství.

 

Kontaktujte nás

Aktuálně

Organizační schůzka

23.05.2015 09:27
Musím všechny moc pochválit, účast byla hojná a myslím, že jsme připraveni :-) Kroje již skoro všechny rozebrány.

Organizační schůzka

22.05.2015 08:19
Dne 22.5. od 18.00 hodin se U Sikorek koná organizační schůzka ohledně doladění posledních detailů na máje. Byli bychom rádi, kdyby se této schůzky zúčastnili všichni, kteří jdou aktivně do průvodu, mládenci i vyváděná děvčata. Vítáni jsou jinak i všichni ostatní. Těšíme se na Vás, Míša...

Plakát

17.05.2015 17:29

Pozvánka na info schůzku

08.04.2015 08:39

Dobrovolníci

05.04.2015 08:54
Plánovací a informativní schůzka je plánována na sobotu 11.4.2015 od 14.00 hodin v cukrárně U Sikorek. Každý, kdo se chce zapojit, je vítán. Těšíme se na Vás. Vohlídalová M., Sládková L. a všichni již přihlášení :-)

Sponzorství

01.04.2015 12:28
Podpořte naše Máje dobrovolným příspěvkem, díky kterému pomůžete obnovit tuto tradici Staročeských májů v Obříství.  Proto Vás prosíme o poskytnutí sponzorského daru, a to formou jakýchkoli věcných darů (naše maminky a babičky mohou napéct domácí koláče, buchty, preclíky, ........ ),...